Graffiti rock jam – Třebíč 2022

Třebíč, asi třicetitisícové město na Vysočině, se již po 14. v historii stalo středem zájmu writers z různých koutů republiky. Probíhal zde totiž již tradiční graffiti jam, který si tentokrát vzala pod křídlo místní mladá krev – Nowej Dvorek crew.

V Třebíči se dlouhá léta konal graffiti jam na stěně okolo PBS, který v posledních ročnících probíhal pod vlajkou Pantograffu. Protože však stěna musela ustoupit developerským záměrům, bylo třeba řešit alternativu a nové plochy, kde by mohla tradice pokračovat. Náš spolek spolu s tamním kmotrem Leeboyem oslovil proto město s vytipovanými místy, které by bylo možné vymezit k malování, což se i povedlo. Další místa potom vzešly z dalších jednání místních a tak se v půlce července do Třebíče sjelo asi 30 writers, kteří se rozmístili celkem na 6 stěnách po celém městě.

První spot byl skatepark, kde byla i pomyslná základna. Mimo jiné tu byl trvale stánek s prodejem barev, který několikrát za den projel všechny zóny, aby uspokojil potřeby malujících. Ve skateparku však probíhaly i workshopy, ve kterých si mohl kdokoliv zkusit práci se sprejem a bylo zde možné se občerstvit u stánku s pivem a grilem.

Druhou stěnou byla opěrná zeď u blízké benzinové stanice a nedaleko odtud byla třetí stěna.

Na opačné straně Třebíče se potom malovalo na opěrné zdi u zámečku Borovina, která nabízela prostor pro využití žebříků, čehož se plně využilo.

Jeden vlk samotář využil k tvorbě pilíře mostu u jedné hlavních cest, čímž vznikl pátý spot.

Třešničkou na dortu potom byla úplně nová stěna v ulici Okrajová, která byla do té doby panenská. S výškou někdy až 4 m a délkou bezmála 80 m nabízela největší kapacitu a tak se na ní potkalo celkem 16 lidí.

Akce se povedla na jedničku, počasí přálo a všichni si užili parádní den. Za to patří díky všem, kteří se na pořádání akce jakkoliv podíleli, či dorazili malovat. Speciální díky patří pro kluky z Nowej dvorek crew, guru Leeboy a queen Anežka.

O tom, že akce nebyla jen výstřel do tmy referuje i tento článek v Horáckých novinách: