Graffiti rock jam 13 – Třebíč 2020

Fotoreport z průběhu již tradičního Graffiti jamu v Třebíči. Letos již po třinácté proběhl největší graffiti happening na Vysočině na obvodové stěně areálu firmy PBS Třebíč. Na místě se sešel rekordní počet malujících (101) a podařilo se vytvořit úctyhodnou produkci. Na místě bylo jako vždy zajištěno točené pivo, občerstvení z grilu a mobilní stánek s prodejem sprejů a podkladu. Ten byl letos zvolen jednotný, černý, neboť se jednalo o poslední, rozlučkovou akci na této stěně.

Proč poslední? Důvodů je víc. Ten hlavní je fakt, že jsme nehodlali přistoupit na podmínky developerské společnosti, která má nyní areál ve správě. Její zástupce požadoval vytvoření reklamy na hlavní exponované ploše viditelné z auta a nedokázal pochopit, že se jedná o setkání umělců, kteří na místě tvoří na vlastní náklady a pro své vyjádření. Dopředu byl upozorněn, že není možné zasahovat do umělecké svobody jednotlivců a jako gesto vděku za poskytnutí stěny bylo vytvořeno logo společnosti na začátek stěny. Bohužel i přesto jsme se nedočkali ani náznaku pochopení, a proto jsme se rozhodli, že než stěnu propůjčit reklamnímu sdělení a z umělců udělat pracovní sílu bez nároku na honorář, pak raději stěnu a povolení pustíme k vodě a rozvážeme s developery spolupráci. Sílu a chuť vyjednávat nám navíc dost zkomplikoval fakt, že někteří cestu z jamu pojali jako „cestu štrýtu“ a psaním tagů na další majetek PBS nám přidělali nejen práci s odstraněním tagů, ale především uzavřeli cestu k dalšímu případnému jednání.

Obrovské poděkování ve věci graffiti jamů v Třebíči patří tamnímu patronovi a srdci Graffiti rock jamů – LEEBOYovi. Díky za roky organizace jednoho z hlavních graffiti jamů v Čechách, kterej si vybudoval silnou tradici a pro spoustu lidí se stal srdeční záležitostí. Díky za hromady odvezených odpadků od stěny po každém ročníku jamu a díky za vždy přátelské jednání.