PORADENSTVÍ A PRÁVNÍ SLUŽBY
§ 228 Poškození cizí věci
(1) Kdo zničí, poškodí nebo učiní neupotřebitelnou cizí věc, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.
(2) Stejně bude potrestán, kdo poškodí cizí věc tím, že ji postříká, pomaluje či popíše barvou nebo jinou látkou.
(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 na věci svědka, znalce nebo tlumočníka pro výkon jejich povinnosti,
b) spáchá-li takový čin na věci jiného pro jeho skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že je skutečně nebo domněle bez vyznání,
c) spáchá-li takový čin na věci, která požívá ochrany podle jiného právního předpisu, nebo
d) způsobí-li takovým činem značnou škodu.
(4) Odnětím svobody na dvě léta až šest let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 škodu velkého rozsahu.
Problémy se zákonem?
Bohužel se množí případy, kdy je perzekuován za porušení “ zákona o sprejerství“ člověk, který je nevinný. Nebo i vinný je, ale neví, jak má v takové situaci jednat. Následující text má sloužit jako informace o právech a povinostech zadrženého, vyšetřovaného, či stíhaného. Často totiž právě neznalost těchto práv vede k nenávratným následkům. V žádném případě následující text neslouží jako podpora trestné činnosti.
Je dobré vědět, na co má zadržená osoba v takové situaci právo a co je jeho povinností.
Příslušníci Policie České republiky mohou využívat osobní bezpečnostní kamery umístěné na výstroji. Pomocí těchto kamer monitorují prostředí, ve kterém plní služební úkoly a záleží na samotném policistovi, zda vyhodnotí pořízení takového záznamu jako potřebné či nikoli.
Po vašem zatčení nebo zadržení můžete být drženi na policejním komisařství po dobu 24 hodin. Během této lhůty vás policie musí vsadit do cely. Jednání za účelem uvalení vazby se před soudcem koná do 48 hodin od zatčení či zadržení. Po skončení jednání může soudce nařídit, abyste byli okamžitě propuštěni, nebo rozhodnout o uvalení vazby.
Ihned po zadržení či zatčení nebo uvalení vyšetřovací vazby vás musí policie informovat o tom, že si můžete zvolit obhájce. Máte právo ihned hovořit se svým obhájcem. Policie bude kontaktovat vaše příbuzné, pakliže ji k tomu zmocníte.
Při omezení osobní svobody nastupuje § 24: Nesmí být mučena, ponižována, má právo na rozhovor s právním zástupcem mezi čtyřma očima.
Před zahájením výslechu vás musí policie a státní zástupce upozornit, že na otázky nemusíte odpovídat. Musíte však zodpovědět dotazy týkající se vašich osobních údajů a předchozích odsouzení. Ihned po spáchání trestného činu vám policie může položit určité otázky i v nepřítomnosti vašeho obhájce, na tyto dotazy však nemusíte odpovídat. Pokud na ně odpovíte, mohou být vaše výpovědi použity jako důkazy pro účely dalšího vyšetřování.
Osoba omezená na svobodě má právo nechat se vyšetřit nebo ošetřit lékařem podle vlastního výběru. To neplatí pro vyšetření lékařem ke zjištění, zda tuto osobu lze umístit do policejní cely anebo je nutno ji z ní propustit.
Pokud u sebe máte doklady, policie nesmí snímat vaše otisky, fotit si vás, popř. jinak zjišťovat vaší totožnost, pouze pokud byste již byli obviněni z úmyslného trestného činu.
Jste-li zatčeni nebo zadrženi, může vás policie vyslechnout v přítomnosti obhájce, na otázky však nemusíte odpovídat.
Ať už jste vyzváni k podání vysvětlení, nebo obviněni ze spáchání trestného činu, obecně je doporučováno mluvit s policií co nejméně, využít práva nevypovídat, takové rozhodnutí nejste povinni nijak vysvětlovat a dokud si nejste svou výpovědí jistí, raději nechat policii, ať proti vám sama shání důkazy.
Můžete nahlédnout do záznamů z předběžného vyšetřování a seznámit se s popisem důkazů svědčících proti Vám. Můžete předložit informace a důkazy na svou obhajobu a můžete požádat o opětovný výslech.
Policie může provádět domovní prohlídky a pátrání na místě buď z vlastního podnětu, nebo na žádost státního zástupce, s cílem shromáždit a předat důkazy o spáchaném trestném činu. Pokud policie nemá povolení k domovní prohlídce pak nemá ani právo na vniknutí a zajištění důkazů. Verbální odmítnutí vydání například počítače a jeho fyzické držení je řešitelné pouze donucovacými porstředky policie, o kterých musí být sepsán záznam, který může být později podstatný pro další jednání.
Policie může zabavit dokumenty a předměty, které mohou být považovány za důkazy a které jsou nezbytné k prokázání skutečností, a to buď z vlastního podnětu, nebo na příkaz státního zástupce.
Po skončení předběžného vyšetřování zahájí státní zástupce trestní stíhání.
V této fázi je výrazně doporučeno vše konzultovat s advokátem. Právní pomoc jsou dobře investované peníze do služby, která dokáže zachránit mnoho cennějšího.
Pokud se zcela nevinný necítíte, pak existují řešení jako §307 (https://zakony.kurzy.cz/141-1961-trestni-rad/paragraf-307/)
Případně jsou v některých případech v úvahu alternativní tresty jako veřejně prospěšné práce a podobně.
To vše už je právě práce právníka, stejně tak jako případné prokázání neviny.
Otisky prstů: jsou nesmírně přesné, jedinečné a v kombinaci s pokročilými technologiemi a přístupem k obrovským databázím jsou jedním z hlavnch prvků vyšteřování. Daktyloskopická analýza není nikterak finančné náročná, a proto je je dobré barvy před použitím důkladně umýt, ideálně lihem, či jarovou vodou. Následně již na sprej nesahat bez rukavic, aby nedošlo k otisku.
Může se stát, že barvy budou nalezeny a chemický rozbor barvy ve spreji bude sedět s rozborem barvy použité při trestné činnosti. Následně nalezený otisk prstu tak může úplně zbytečně zapříčinit doručení výzvy k podání vysvětlení.
Otisk boty: dají se z nich vyčíst fyzické proporce, jako je váha, výška nebo styl chůze. Relevantní nejsou jen očividné a na první pohled viditelné stopy v blátě, ale i latentní otisky, které se snímají podobně jako otisky prstů. Čím atypičtější je podrážka boty, tím hůře se vystvětluje, že pachatel měl nejspíš stejný vkus na boty.
DNA: stopy DNA je možné získat takřka z jakékoli části těla – z krve, vlasů, kůže. Díky tomu může dojít ke kontaminaci spreje a dalších věcí, které mohou být později nalezeny poblíž místa činu. Je proto dobré se spreji manipulovat tak, aby bylo toto riziko eliminováno. Rukavice jsou stejně jako u otisků prstů základní ochranou, která ušetří zdlouhavé vysvětlování nevinnosti.
I u nás již existuje Národní databáze DNA a vzorky DNA jsou zde zaznamenávány. Takový záznam skončí v databázi do doby, než se ho podaří spárovat. Takže to může být také navěky pro případnou budoucí identifikaci možného pachatele.
Pachové stopy: každý člověk vydává pach, který je natolik specifický, že je spjatý právě a jedině s ním. Proto je dobré nikdy nenechávat po sobě kdekoliv jakékoliv věci, které pach zaznamenaly, nebo byly kontaminovány mikročástmi kůže. Pachová stopa vydrží hodiny, maximálně dny v uzavřených prostorech. Samotná pachová stopa je sice brána jako nepřímý důkaz, ale dokáže také znepříjemnit život. Parfém rozhodně není to, co by pachové stopy přebilo. Řešením jsou opět rukavice a dlouhé rukávy a nohavice, pro eliminaci zanechání stop.
Aerosolový prach: jsou mikročástice aerosolu, který je při práci se sprejem vypouštěn. Ačkoliv se může zdat oblečení po práci na první pohled čisté, je pokryté právě tímto prachem, který může být důvodem k dalšímu šetření a může vézt k nepřijemnostem. Proto je dobré mít náhradní oblečení na práci.
Barva: špinavé prsty od barvy jsou v případě náhodné kontroly okamžitým podnětem k ohledání přilehlého okolí. Vždy se může stát, že někdo v okolí spáchal trestný čin podobnou barvou jako je na prstech a je hned na problém zaděláno. Nepoužívat při práci rukavice je možná pohodlné, ale krajně nepraktické. V krajním případě existují čistící ubrousky na jedno použití, které barvu z rukou šetrně odstraní.
Stejně tak barva na oblečení nezůstane bez povšimnutí v případě náhodné kontroly. Je dobré na to myslet.
Telefon: vůbec není dobré, mít v telefonu fotografie graffiti. Bohužel se takové fotografie často špatně vysvětlují a telefon je jedno z prvních míst, kam se policie bude chtít podívat. To je samozřejmě možné odmítnout. Zejména moderní, chytré telefony mají často velice silnou GPS stopu a mimo to i příjem GSM signálu je lokalizovatelný. Ideální je proto mít při práci telefon úplně vypnutý.
Počítač: dobře zvažte, jaká data budete mít ve svém počítači. Je to první věc, co policii zajímá při případné domovní prohlídce. Stažené fotky z internetu jsou jednoduše rozeznatelné od originálů, u kterých se občas krkolomě vysvětluje jejich původ. To stejné platí pro fotografie posílané přes komunikátory, maily a podobně.
Jak to chodí v praxi…
Policie říká, že odepřením výpovědi se vlastně přiznávám…
Není to pravda, vyplatí se stát si za svým a využít právo nevypovídat. Vždy!
Policie mi tvrdí, že odepírání výpovědi a nespolupracování s policií mi může přinést vyšší trest.
O výši trestu rozhoduje soud a odepírání výpovědi na něj nemá žádný vliv. Je to nezadatelné právo, policie se jen snaží vystrašit.
Existují některé věci, které jsou policii nutné říct, i když odmítám vypovídat?
Policii stačí jen podat občanský průkaz a potvrdit totožnost. Není vůbec nutné uvádět školu, či zaměstnání. Pozor na „ano“ mod, který může vypadat následovně:
„Jmenujete se Jan Novák?“ „Ano“
„Bydlíte v ulici …?“ „Ano“
„Narodil jste se …?“ „Ano“
„Znáte pana …?“ „Ano“…
Poslední odpověď už není nutná .
Chci vypovídat, ale některé věci si chci nechat pro sebe. Je to možné?
Ano, kdykoliv během výpovědi je možné odmítnout vypovídat k určité věci bez udání důvodu. Policejní vyšetřovatelé jsou zkušení a mají praxi, vyslýchaný nikoliv. Proto různými kličkami a záludnými otázkami mohou dostat, co chtějí.
Co musím ze zákona podepsat?
Podepisovat není nutné vůbec nic (ani poučení, ani protokol, nic).
U výslechu mi policista tvrdí, že na mě kámoši už všechno řekli a měl bych se přiznat.
Snaží se zadrženého znejistit, aby se rozpovídal. Navíc, pokud už údajně všechno prozradili ostatní, pak je další výpověď zbytečná.
Napochodoval na mě obrovský fízl s vizáží Ramba, mám strach…
Má stejné pravomoci jako jakýkoliv jiný policista. Dělají to schválně, aby zadrženého vystrašili.
Při výslechu mi vyhrožují, že když nebudu vypovídat, tak si mě tam nechají dva dny…
Na 48 hodin policie zadržet teoreticky může, ale v zákoně je také uvedeno, že jen po dobu nezbytně nutnou, což 48 hodin většinou nebývá.
Policie mi volá na mobil, co jim mám říct?
Říct volajícímu, že nelze ověřit, jestli je opravdu od policie,nebo je to jen nějaký vtipálek. Dále říct, že pokud něco chtějí vědět, ať to pošlou písemně se všemi informacemi dle jejich interních předpisů. Pozor, může se stát, že se budou vykrucovat, že by to trvalo moc dlouho a jde o naléhavý případ. Navrhnou, že předvolání pošlou e-mailem, a budou chtít adresu. Trvat na papírové verzi.