GRAFFITI STĚNY V BRNĚ

Šmeral

Tato stěna se stala roku 2003 první oficiální stěnou v Brně, kde je možné beztrestně malovat graffiti. V průběhu let se plocha rozrostla více než dvojnásobně. Nyní je největší svého druhu na Moravě. I proto na ní mohlo být uskutečněno několik velkých graffiti jamů a za roky své existence se na ní vystřídaly stovky umělců a tisíce graffiti pieců.

Stěna je legální od jejího začátku u ulice Křenová, až po její konec u železniční trati-nikoliv však za rohem (směrem k trati).

Povolení k malování by mělo být na vrátnici objektu, avšak policie o povolení ví a nemělo by tedy být nutné ho mít při sobě.

Stěna má i svojí facebookovou stránku Graffiti wall Šmeral.

Jedna z aktuálně nejstarších graffiti zón, která je legální a není zde třeba povolení. Stěna je legální od podchodu směrem doprava až parkovišti. Druhá část stěny je potom za silnicí a to od začátku po konec stěny. Nově je stěna legální z obou stran, tedy směrem k centru i od centra. Stěna má výhodu převislé části, čímž je krytá v případě deště. Další výhodou je její výška v některých místech.

Nejnovější graffiti zóna, kde je povolena stěna v ulici Dusíkova. Plocha pro legální malování je vymezena cedulkami na stěně a více info se dovíte zde: https://pantograff.cz/graffiti-blog/legal-lesna/

Legendární místo se silnou graffiti tradicí je nyní legální stěnou. Povoleno je malovat na stěnu směrem k silnici a dále na podpěrnou stěnu směrem ke Kociánce. Povolení by nemělo být třeba.

Stěna okolo areálu firmy Zetor v Jedovnické ulici. Stěna je povolena od autobusové zastávky Bílá Hora až na její konec směrem k Líšni. Malovat je však možné pouze na organizovaných akcích a s povolením.

Stěna okolo stadionu Fc Dosta Bystrc ze strany směrem k tramvajové trati. Stěna je nahlášena jako legální a tedy by povolení nemělo být nutné.

Stěna podél železniční trati směr Jihlava. Ke stěně se lze dostat z ulice Lány. Stěna je dlouhodobě povolena jen v platným povolením.

Stěna areálu firmy Innogy směrem k vlakové trati. Stěna již není povolena!

Stěna okolo pozemku, na němž se nachází Muzeum na statku a občerstvení U trabanta. Stěna je přímo podél cyklostězky + 2 boční stěny směrem do pole. Stěna byla povolena jednorázově a vznikla na ní největší produkce ve stějných barvách – tedy v odstínech šedé + červená.

Podpěrná stěna pod radnicí Brno Líšeň, je povolena mezi dvěma vjezdy do garáží po každé straně. Stěna je sice dlouhodobě povolena, ale pro jistotu doporučujeme se zeptat přímo na radnici, zda je malování stále povoleno.

Stěna má i svojí facebookovou stránku: Graffiti stěna Líšeň – radnice

Stěna okolo areálu firmy SAKO na ulici Černovická v Komárově. Stěna není trvale legální a volně přístupnou plochou, ale byla jednorázově pomalována v konceptu zelené, tedy s odkazem na životní prostředí a recyklaci. Plochu skateparku, kde se tato stěna nachází, uzavírá z jedné strany vlinitý plech areálu, který byl rovněž povolen k pomalování pouze pro jednorázovou akci.

Stěna oddělující cyklostezku podél řeky a areál bývalých jatek je povolena pouze pro organizované akce a jednou za čas změní zcela, nebo z části svůj vzhled. Pozor! Stěna již není legální!

Opěrná stěna u parkoviště při koupališti Královo pole v ulici Křižíkova. Stěna je povolená pouze pro organizované akce.

Pro jednorázovou akci byla povolena stěna podél tramvajové trati linky č. 1 a to v zatáčce před zastávkou Stránského.

Podél cyklostězky v blízkosti ulice Kšírova se nachází dvě stěny. První obklopuje areál tenisových kurtů přímo v ulici Kšírova, druhá potom odděluje cyklostezku od fotbalového hřiště FC Sparta Brno. Obě stěny jsou povoleny pouze pro organizované akce a není možné na nich svévolně malovat.

Stěna uzavírající areál tenisových kurtů do ulice Svratecká a vlnitý plech uzavírající areál od cyklostezky. Obě stěny jsou pomalovány jednorázově s odkazem na tenis a sport všeobecně. Malování povoleno pouze pro organizované akce.